O nas


Historia

Zezwolenia na budowę obiektu udzielono 02.07.1853r. Budynek utrzymany w formach propagowanego przez K.F. Schinkla tzw. stylu arkadowego, łączącego cechy neoromanizmu i neorenesansu zaprojektował architekt A. Bachstein ze Szczecina. W 1931 roku architekt Gustaw Gauss zaprojektował przebudowę siedziby Loży do której jednak nie doszło. W 1933 zlikwidowano w Niemczech wolnomularstwo, a budynek przekazano Towarzystwu Kasy Rezerwy na kasyno Landwehry. Ponadto w budynku mieściła się gospoda, a głębokie piwnice oficyny od początku wynajmowano na skład win oraz rozlewnię likierów Hermann Bohlke.

W 1945 roku budynek przekazany został na siedzibę Domu Kultury Kolejarza. W latach 50-tych XX wieku Salę Koncertową przebudowano na teatralną. Przebudowane zostało również główne wejście do budynku oraz dobudowano klatkę schodową z boku budynku.

W roku 2010 kamienica zakupiona została przez spółkę Hoker i w latach 2013-2016 poddana kompleksowemu remontowi, m.in. przywrócono historyczny układ wejścia.W 2015 w budynku został uruchomiony browar restauracyjny- Nowy Browar Szczecin, a w 2016 roku  zostanie otwarta Nowa Sala Koncertowa. Tym samym funkcje budynku wracają do pierwotnych korzeni.